W końcu pozytywne sygnały z sektora nieruchomości komercyjnych

Jak wynika z danych Deloitte, rynek nieruchomości komercyjnych w przyszłym roku prawdopodobnie czeka odbicie. 88 proc. przedstawicieli tej branży prognozuje, że 2025 rok przyniesie wzrost przychodów. Tak pozytywnych nastrojów nie było od 2021 roku.

Firma doradcza Deloitte zapytała 880 członków kadry zarządzającej spółkami z sektora nieruchomości komercyjnych o to, jak widzą przyszły rok w swojej branży. Respondenci pochodzili z Europy, Ameryki Północnej i z regionu Azji i Pacyfiku. 88 proc. badanych pozytywnie ocenia perspektywy rozwoju i prognozuje, że ich firmy odnotują wzrost przychodów.

2025 ma być dobrym rokiem dla branży nieruchomości komercyjnych

W porównaniu do zeszłorocznej edycji badania, nastroje ankietowanych znacznie się poprawiły. Aż o 54 pkt proc. więcej osób wypowiedziało się w pozytywnym tonie. Znacznie zmniejszyła się także liczba sygnałów pesymistycznych. W zeszłym roku aż 60 proc. badanych odpowiedziało, że zarządzana przez nich firma odnotuje gorsze wyniki finansowe. W tym roku liczba pesymistów spadła do 5 proc.

W tej edycji badania tylko 7 proc. respondentów odpowiadało, że spodziewa się, że ich spółka będzie ograniczała wydatki. Rok temu z takim stwierdzeniem zgodziło się 30 proc. osób. Ostatni raz w takich optymistycznych barwach przedstawiciele sektora nieruchomości komercyjnych patrzyli na przyszłość w 2021 roku. Wtedy 60 proc. z nich prognozowało, że tempo wzrostu przychodów będzie wyższe niż 5 proc. rok do roku.

Z dużym prawdopodobieństwem więc rynek w przyszłym roku czeka odbicie.

Wyzwania dla branży

W raporcie przeanalizowano również czynniki ryzyka, które wpływają na branżę nieruchomości komercyjnych. W Polsce największym zagrożeniem dla wzrostu przychodów mają być problemy z finansowaniem projektów. Z kolei respondenci z Europy w większości stwierdzili, że głównym czynnikiem ryzyka są możliwe zmiany w polityce podatkowej.

Niezależnie jednak od lokalizacji firmy, cały sektor w skali globalnej będzie musiał zmagać się z wysokim poziomem stóp procentowych, ryzykiem cyfrowym, niestabilnością polityczną i zwiększonym kosztem kapitału.

W co będą inwestować liderzy sektora?

Badanie Deloitte pokazuje, że największych potencjalnych zysków przedstawiciele branży upatrują w inwestycje w sektor produkcyjny i przemysłowy. Na drugim miejscu znalazły się projekty związane z gospodarką cyfrową (np. centra baz danych), a na trzecim budownictwo wielorodzinne (nieruchomości na długoterminowy wynajem czy prywatne akademiki).

Nacisk na zrównoważony rozwój

Coraz ważniejsze dla branży nieruchomości komercyjnych staje się nie nastawienie na zysk, ale również działania związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu (ESG). Aż 76 proc. badanych odpowiedziało, że w najbliższych miesiącach planuje przeprowadzenie modernizacji energetycznej budynków, aby zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych i tym samym sprostać coraz bardziej wymagającym normom środowiskowym.

author

Podobne artykuły