Nieruchomości premium – kto to kupuje?

Rynek nieruchomości można dzielić na różne sposoby. Oczywistym podziałem jest ten uzależniony od położenia na mapie Polski – mamy więc rynki nieruchomości w różnych województwach i miejscowościach. Jeśli chodzi o mieszkania, a nimi głównie chcemy się w tym artykule zająć, to również popularny jest podział zależny od metrażu oraz liczby pomieszczeń. Do tego jedno z popularniejszych kryteriów to rozróżnianie mieszkań nowych (rynek pierwotny) od mieszkań używanych (rynek wtórny). Jednym z ciekawszych segmentów wyodrębnianych na rynku mieszkaniowym, jest segment premium. Ma on swoje źródło w standardzie całej nieruchomości.

Czym są nieruchomości premium?

Definicja nieruchomości premium nie jest może trudna do zrozumienia, ale wymaga uzgodnienia kilku czynników. Wynika to z tego, że o luksusowym charakterze apartamentu nie decyduje jedna z jego cech, ale ich suma. Z kolei na klasę inwestycji wpływają rzeczy takie jak lokalizacja, jakość użytych materiałów, jakość wykonania, atrakcyjność projektu, wielkość przestrzeni wspólnych, dostęp do dodatkowych udogodnień. Z tego względu, że segment premium rządzi się swoimi prawami, nie ma w nim miejsca na ustępstwa. Z tego względu, jeśli deweloper realizuje taką inwestycję, dba o to, aby wszystkie cechy nieruchomości były najwyższej jakości. W końcu nie opłaca się np. kupić drogiej działki w centrum miasta i postawić na niej słabej jakości blok mieszkalny, z tanimi mieszkaniami – lepiej postawić na ekskluzywny apartamentowiec, dzięki czemu cena za metr kwadratowy będzie nawet kilka razy wyższa.

Kto kupuje mieszkania w standardzie premium?

Deweloperzy oraz pośrednicy obracający luksusowymi apartamentami, swoich klientów dzielą na trzy główne grupy. Podział ten jest ściśle związany z celem zakupu.

FUNKCJA REPREZENTACYJNA

Klienci, którzy osiągnęli wysoki poziom zamożności, zaczynają coraz bardziej myśleć o otaczaniu się symbolami swojego statusu. Jednym z nich jest odpowiedniej jakości nieruchomość. Teoretycznie większość potrzeb mieszkaniowych można zaspokoić w tańszej nieruchomości, robiąc jej gruntowny remont. Jednak nie jest to to samo, co zamieszkanie pod prestiżowym adresem. Apartament premium pełni więc rolę nie tylko dachu nad głową, ale też wizytówki.

SECOND HOME

Coraz więcej osób nabywa luksusowe apartamenty jako swój “drugi dom”. Oznacza to, że na co dzień żyją gdzie indziej, często w pozamiejskich posiadłościach. Dzięki luksusowemu mieszkaniu mogą w każdej chwili przyjechać do miasta, bez konieczności zakwaterowywania się w hotelu lub innej obcej przestrzeni. Bogate wyposażenie mieszkania, jak i samej nieruchomości oraz wysoki standard budownictwa, sprzyjają temu, aby taki “second home” traktować jako miejsce wypoczynku.

INWESTYCJA

To bardzo popularny cel nabywania apartamentów premium. Są różne strategie osiągania tego celu – luksusowe mieszkania są nabywane albo w celu późniejszej odsprzedaży, albo pod wynajem długoterminowy, albo pod wynajem krótkoterminowy. Zdecydowanie najpopularniejszy jest ten ostatni – lokal położony w centrum miasta, oferujący najwyższy standard, przyciągnie mnóstwo turystów chcących nocować w bardzo dobrych warunkach, jednak za cenę niższą niż luksusowy hotel. W przypadku wynajmu długoterminowego, luksusowe apartamenty często najmowane są przez firmy, które w takich lokalach goszczą swoich najważniejszych pracowników odbywających delegacje lub osoby współpracujące z firmą.

Specyfika segmentu premium

Zaletą mieszkań z segmentu premium jest duża odporność na dekoniunktury. O ile reszta rynku podatna jest na zmiany w trendach cenowych, tak premium wykazuje stabilne wzrosty. Wynika to z tego, że jest to mała część rynku, z ofertą adresowaną do klientów o najbardziej zasobnych portfelach. Ta grupa ma na tyle duże dochody, że jest dosyć odporna na zmiany gospodarczej koniunktury, a do tego wydatek na nieruchomość jest niewielki w skali ich dochodu. Oznacza to, iż klient premium nawet w gorszych czasach nie jest zmuszony do oszczędności i nadal jest w stanie płacić kilkakrotność rynkowej stawki za to, aby mieć dostęp do nieruchomości o nadprzeciętnym standardzie.

author

Podobne artykuły