Jak się przygotować do sprzedaży mieszkania?

Zamierzasz sprzedać mieszkanie? Nie ważne, jak wszedłeś w jego posiadanie (czy odziedziczyłeś, czy wcześniej nabyłeś na własne potrzeby lub może w celach inwestycyjnych), na pewno przyświeca ci cel, aby transakcja była jak najbardziej opłacalna. Z tego względu powinieneś się do niej przygotować. W tym artykule zebraliśmy kilka praktycznych porad, dzięki którym sprzedasz mieszkanie łatwiej, szybciej i drożej.

Nasz poradnik rozbiliśmy na punkty. W każdym punkcie zamieściliśmy pytania, na które musisz odpowiedzieć, aby się przygotować do sprzedaży. Poza tym są tam też części opisowe, wyjaśniające główne aspekty danego punktu.

  1. Ocena wartości mieszkania. Pytania: Jak oszacować wartość swojego mieszkania na obecnym rynku? Jakie czynniki wpływają na wartość mieszkania? Podstawowa metoda określania ceny opiera się na porównywaniu z innymi podobnymi ofertami. Jej zaletą jest to, że można ją stosować również samodzielnie. Jednak jeśli nie jest poparta znajomością rynku oraz innych metod, może prowadzić do błędów w wycenie. Z kolei nieadekwatna cena ofertowa może utrudnić lub nawet uniemożliwić sprzedaż.
  2. Przygotowanie mieszkania do sprzedaży. Pytania: Jakie są najlepsze praktyki dotyczące przygotowania mieszkania do sprzedaży? Jakie naprawy i ulepszenia mogą zwiększyć wartość mieszkania? Jeśli chcesz podnieść wartość mieszkania niewielkim nakładem pracy i środków, zainteresuj się poradnikami z zakresu home stagingu. Jest sporo czynności, które można wykonać samodzielnie, a przełożą się one na odczuwalne zwiększenie atrakcyjności mieszkania. To nie tylko znajdzie odzwierciedlenie w cenie, ale też w czasie sprzedaży.
  3. Zdjęcia i opis nieruchomości. Pytania: Jak przygotować atrakcyjne zdjęcia i opis nieruchomości, które przyciągną potencjalnych kupujących? Sprzedaż mieszkania opiera się na pewnych wspólnych zasadach każdej sprzedaży. Musisz więc zamienić się w marketingowca i stworzyć ogłoszenie, które będzie przyciągało uwagę, a następnie zachęcało do bezpośredniego kontaktu. Konieczne elementy takiego ogłoszenia to rzeczowy i zrozumiały opis oraz zdjęcia, prezentujące atuty mieszkania.
  4. Wybór pośrednika nieruchomości. Pytania: Jakie są zalety i wady korzystania z usług pośrednika nieruchomości? Jak wybrać dobrego pośrednika? Skorzystanie z usług pośrednika w obrocie nieruchomościami to naprawdę wygodna opcja. Fakt, że to kosztuje, jednak, wbrew pozorom, koszt nie jest tak dużym, w porównaniu z tym, co zyskasz. Zaoszczędzisz mnóstwo czasu i nerwów, a do tego często agent uzyska za mieszkania lepszą cenę.
  5. Proces sprzedaży. Pytania: Jakie są kroki w procesie sprzedaży mieszkania? Jakie dokumenty są potrzebne? Po zdobyciu klienta będziesz musiał dopełnić formalności. Zorientuj się, jakie dokumenty masz mieć przygotowane na jakim etapie oraz jak przeprowadzić transakcję tak, aby była bezpieczna i pozbawiona wad formalnych.
  6. Podatki i opłaty. Pytania: Jakie podatki i opłaty są związane ze sprzedażą mieszkania? Nawet szybka i udana transakcja może mieć przykre konsekwencje, jeśli nie dopilnujesz swoich zobowiązań wobec fiskusa. Do tego podatki oraz opłaty pojawiające się w trakcie całego procesu sprzedaży są istotne, ponieważ pozwalają ci ustalić całościowy budżet i określić, jaki będzie Twój zysk. Co jest tym bardziej istotne, jeśli sprzedajesz mieszkanie w celu finansowania innego zakupu, np. kolejnej, większej nieruchomości.

Nawet powyższa, bardzo skrótowa lista, pokazuje, jak złożonym przedsięwzięciem jest sprzedaż mieszkania. Nie oznacza to, że nie da rady załatwić tego osobiście. Można to zrobić, trzeba tylko poświęcić odpowiednią ilość czasu na zdobycie wiedzy i dopilnowanie detali. Na szczęście wiele z wymienionych etapów możemy zlecić komuś, np. malowanie mieszkania fachowcowi (w ramach home stagingu) czy wycenę rzeczoznawcy. Lub też, jeśli nie czujesz się na siłach, by robić to wszystko samodzielnie, całą opiekę nad transakcją przekaż agentowi nieruchomości.

author

Podobne artykuły