Wśród osób zarabiających na wynajmie pokojów, dzielenie oferty na pokoje jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań. To alternatywa dla wynajmu całego mieszkania, szczególnie atrakcyjna dla właścicieli posiadających nieruchomości o większej powierzchni. Jednak aby odnieść sukces, potrzebujesz odpowiedniego przygotowania i strategii. W tym artykule pomożemy Ci zrozumieć, jak skutecznie przygotować mieszkanie do wynajmu na pokoje, omówimy plusy i minusy takiego wynajmu w porównaniu do wynajmu całego mieszkania, a także podpowiemy, na co zwrócić uwagę. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej i przekształcić swoją nieruchomość w dochodowy, dobrze zorganizowany biznes.
Wynajem na pokoje a całego mieszkania – co jest lepszym rozwiązaniem?
Jak w każdym przypadku, tak i tu są wady oraz zalety obydwu rozwiązań. Świadomość ich istnienia pozwoli Ci dopasować profil wynajmu do swoich potrzeb i oczekiwań. Zacznijmy od zalet wynajmu na pokoje:
- wyższe dochody – zazwyczaj taka forma udostępniania lokalu pozwala wypracować wyższy zysk. Zsumowana stawka za poszczególne miejsca noclegowe będzie wyższa niż czynsz płacony za całe mieszkanie przez jednego najemcę.
- większa dywersyfikacja i mniejsze ryzyko – w przypadku mieszkań wynajmowanych na pokoje raczej rzadko się zdarzy sytuacja, gdy całe mieszkanie będzie stało puste. Do tego nawet w okresach takich jak wakacje najemcy często decydują się płacić, aby we wrześniu nie musieli szukać nowego pokoju.
Z kolei zalety wynajmu całego mieszkania to:
- mniejsza rotacja najemców – szczególnie, jeśli uda Ci się znaleźć stabilny układ z wiarygodnym najemcą. Często taka osoba pozostanie w Twojej nieruchomości kilka lat.
- brak ryzyka konfliktów między lokatorami – niestety, ale przy wynajmie na pokoje musisz się liczyć z tym, że czasami będziesz rozjemcą w takich sytuacjach.
- wolniejsze zużycie lokalu – z tego względu, że przy stabilnym najmie i mniejszej rotacji łatwiej egzekwować odpowiedzialność za stan lokalu, zazwyczaj jego zużycie postępuje wolniej.
Przygotowanie mieszkania pod wynajem na pokoje
Proces przygotowywania lokalu musisz rozpocząć od ustalenia, komu chcesz je wynająć. Oczywiście możesz zdać się na przypadek, jednak nie jest to optymalne rozwiązanie. Na start zastanów się, jaka grupa najemców dominuje w danej lokalizacji. Jeśli jest ich kilka, wybierze jedną z nich, kierując się chociażby typową uciążliwością takich lokatorów. Gdy już to ustalisz, możesz przystąpić do urządzania nieruchomości.
Jeżeli zaczynasz od absolutnych podstaw i robisz gruntowny remont, to możesz przeplanować układ mieszkania. Korzystne będzie podzielenie go na pokoje o podobnej powierzchni, tak aby każdy był pełnowartościowym miejscem zamieszkania. Jeżeli mieszkanie jest duże, uwzględnij potrzebę wydzielenia przynajmniej dwóch ubikacji. Na etapie wykańczania postaw na materiały trwałe i praktyczne. Co to znaczy, że praktyczne? Przede wszystkim muszą być łatwe w utrzymaniu w czystości, do tego dobrze, jeśli nadają się do renowacji. Ta sama zasada dotyczy wyposażenia – nie kupuj rzeczy, które łatwo się niszczą i brudzą. Jeżeli chodzi o estetykę, to zasada jest również uniwersalna i dla elementów wykończenia wnętrz, i dla wyposażenia – postaw na stonowane kolory oraz neutralną stylistykę. Zbyt charakterystyczne elementy zniechęcą wielu potencjalnych najemców.
W kwestii wyposażenia ważne jest, abyś pamiętał, w jaki sposób będzie użytkowana Twoja nieruchomość. Skoro to jest wynajem na pokoje, oznacza to, że każdy pokój musi zapewnić lokatorowi miejsce do spania, miejsce do przechowywania rzeczy oraz, w przypadku uczniów i studentów, miejsce do nauki. Z tego względu stawianie na jak najmniejsze powierzchnie pomieszczeń nie zawsze się sprawdzi. Za to świetnym rozwiązaniem są wielofunkcyjne meble, dzięki którym na ograniczonej przestrzeni można zaaranżować kompletne miejsce do życia.
Przestrzenie wspólne zaaranżuj i wyposaż tak, by nadawały się do użytkowania przez grupę lokatorów, którzy niekoniecznie będą tworzyć zintegrowaną grupę. Przykładowo – duży stół do wspólnych posiłków to zdecydowanie nie jest element wyposażenia potrzebny w takim mieszkaniu.
Zadbaj też o komfort akustyczny zarówno Twoich lokatorów, jak i sąsiadów – tu pomogą wykładziny, dywany, unikanie pozostawiania dużych odsłoniętych powierzchni ścian.
Wśród pośredników kolejny kwartał ze wzrostem optymizmu
„Mleko się rozlało”, czyli co dalej z Bezpiecznym Kredytem?