INPON to kwartalne badanie nastrojów na rynku nieruchomości, oparte na ankietowaniu pośredników. Najnowszy raport przyniósł interesujące odczyty – w ujęciu kwartalnym optymizm wzrósł we wszystkich segmentach rynku, chociaż w ujęciu rocznym kawalerki i mieszkania na wynajem nie odbudowały jeszcze negatywnego sentymentu. Przyjrzyjmy się tym danym dokładniej oraz postarajmy się zrozumieć, co stoi za tymi zmianami.
Odczyty INPON za II kwartał 2023 – jest optymistycznie
Wskaźnik INPON, uśredniony dla wszystkich segmentów rynku nieruchomości, wykazuje zdecydowaną poprawę nastrojów na przestrzeni ostatniego roku. Wzrost o 12,33 punktów od II kwartału 2022 do II kwartału 2023 pokazuje, że pośrednicy są coraz bardziej optymistyczni co do sytuacji na rynku nieruchomości.
W segmencie sprzedaży kawalerek obserwujemy istotny wzrost optymizmu pośredników – aż o 20 punktów w skali roku. Tak duży skok sugeruje, że rynek ten zyskuje na atrakcyjności, co potwierdza również wzrost kwartał do kwartału na poziomie 7,7 punktu.
Jeśli chodzi o wynajem kawalerek, sytuacja jest stabilna – niewielki wzrost optymizmu o 1,1 punktu w porównaniu do poprzedniego kwartału. Niemniej jednak, rok do roku odczyt jest niższy o 5,7 punktu, co może wynikać z wysokiej bazy (dużego optymizmu) w II kwartale 2022.
Rynek sprzedaży mieszkań jest oceniany najlepiej – wzrost optymizmu wyniósł aż 29,1 punktu rok do roku, z dodatkowym wzrostem kwartał do kwartału na poziomie 9,9 punktu. Z kolei w segmencie wynajmu mieszkań, sytuacja jest stabilna kwartał do kwartału (+0,9 pkt), ale rok do roku obserwujemy spadek o 7,2 punktu.
Segment sprzedaży domów również zyskuje – wzrost optymizmu o 19,9 punktu rok do roku i wzrost kwartał do kwartału na poziomie 7 punktów. Podobnie, sprzedaż działek jest coraz bardziej atrakcyjna, z rocznym wzrostem optymizmu o 13,8 punktu i kwartalnym wzrostem o 3 punkty.
Jeśli chodzi o rynek lokali biurowych i usługowych, oba sektory wykazują podobne trendy. Optymizm rośnie, ale nie tak szybko jak w innych segmentach. Lokale biurowe zanotowały roczny wzrost optymizmu o 8,4 punktu i kwartalny wzrost o 2,3 punktu, podczas gdy lokale usługowe odnotowały roczny wzrost o 8 punktów i kwartalny wzrost o 2,1 punktu.
Z czego wynika optymizm?
Szukając odpowiedzi na to pytanie, raczej ciężko być zaskakującym – pośrednicy, tak jak i inni uczestnicy rynku, skupiają się głównie na potencjale programu “Bezpieczny Kredyt 2%”. Nadzieje mieszkaniówki ulokowane są obecnie głównie w kredytach z rządową dotacją. Bilans otwarcia programu pokazuje, że prawdopodobnie optymizm jest uzasadniony. Ciężko jednak ocenić, czy nie przesadzony – statystyki z pierwszego miesiąca mogą okazać się zawyżone, ze względu na to, iż do banków trafiają masowo wnioski osób, które na BK2% czekały. Czy tak duża aktywność kredytobiorców zostanie utrzymana w kolejnych miesiącach – czas pokaże.
Jednak ostrożne budzenie się rynku nieruchomości z pesymizmu nie jest oparte wyłącznie na spodziewanej skali oddziaływania “Bezpiecznego Kredytu 2%”. Konsumenci, ale też pośrednicy, dużo lepiej oceniają ogólną sytuację gospodarczą i ekonomiczną. Ostatnie kwartały upłynęły pod presją inflacji, wysokich stóp procentowych i idącej za tym niepewności finansowej. Te trendy powoli tracą na sile – inflacja spada, a RPP wstrzymało się z kolejnymi podwyżkami stóp. Jest więc szansa, że także kredyty bez rządowej dopłaty zaczną tanieć, być może już pod koniec tego roku.
Warte skomentowania są najsłabsze odczyty, czyli te dotyczące kawalerek i większych mieszkań na wynajem. Tutaj optymizm co prawda wzrósł w ujęciu kwartalnym, jednak niewiele – wzrost na tyle mały, że w ujęciu rocznym nadal jest to odczyt niższy niż z II kwartału 2022. Zapewne wpływa na to nieprzewidywalna dynamika tego segmentu – napływ uchodźców z Ukrainy był potężnym impulsem popytowym, który obecnie stracił na sile. Za to właściciele lokali mieszkalnych na wynajem coraz częściej uwzględniają perspektywę końca wojny i odpływu gości zza wschodniej granicy.
Rynek nieruchomości dynamicznie reaguje na zmienne warunki gospodarcze, polityczne i społeczne. Bez wątpienia przyszłe kwartały przyniosą nowe wyzwania, ale także nowe możliwości. Obserwacja nastrojów pośredników nieruchomości, zrozumienie źródeł ich optymizmu czy pesymizmu, to ważny krok do lepszego zrozumienia tego dynamicznego sektora.
Jak wybrać odpowiednie mieszkanie? Poradnik najemcy
Jak przygotować mieszkanie pod wynajem na pokoje?