Jak podnieść wartość nieruchomości?

home staging

Nie musisz być inwestorem, żeby zainteresować się zagadnieniem podnoszenia wartości nieruchomości. Często zdarza się, że w nasze ręce trafia odziedziczone mieszkanie, dom lub działka, z którymi nie wiążemy żadnych życiowych planów. Decydujemy się sprzedać taki majątek. Jednak zanim to nastąpi, warto się zastanowić, czy możemy jakoś podnieść jego wartość. Czasami taki efekt można uzyskać za pomocą dosyć prostych zabiegów. W tym artykule wyjaśniamy, co zrobić, aby wzrosła wartość nieruchomości.

Podnoszenie wartości działki

W przypadku działki podniesienie jej wartości zazwyczaj odbywa się poprzez przygotowanie jej do zabudowy. Jeżeli odziedziczyliśmy działkę rolną, a znajduje się ona w lokalizacji z potencjałem zabudowy mieszkalnej, to warto zainwestować czas i pieniądze w jej odrolnienie. To nie zawsze będzie możliwe, ale jeśli się uda, przyniesie skokowy wzrost wartości.

Jeżeli działka już jest przeznaczona pod zabudowę, można rozważyć jej uzbrojenie. Chodzi tu o doprowadzenie mediów, takich jak prąd, woda, kanalizacja. To nie tylko podniesie wartość nieruchomości gruntowej, ale też pozwoli dużo szybciej znaleźć klienta. Większość kupujących szuka działek gotowych do zabudowy, nie chce się zajmować ich samodzielnym uzbrajaniem.

Kolejny prosty zabieg pozwalający zwiększyć wartość działki, to podzielenie jej na mniejsze parcele. Dotyczy to gruntów o dużym areale. Obecnie zazwyczaj buduje się domy na działkach o powierzchni do 10 arów. Więc jeśli masz grunt np. 30 arów, będziesz w stanie wydzielić z tego 3 lub nawet 4 parcele. Sprzedając je, zarobisz sporo więcej, niż gdybyś sprzedał działkę w całości.

Podnoszenie wartości domu lub mieszkania

Warto zacząć od przyjrzenia się formalnemu statusowi takiej nieruchomości. Jeżeli posiada jakieś wady prawne, należy je usunąć. Również wszelkiej maści współwłasności niekorzystnie wpływają na cenę, a w wielu sytuacjach w ogóle uniemożliwią sprzedaż.

Kolejna sprawa to stan techniczny domu lub mieszkania. Jeżeli jest kiepski, można sprzedawać nieruchomość w stanie “do remontu”. Jednak zarobi się na tym mniej, niż gdyby doprowadziło się ją do dobrego stanu. Dlatego warto rozważyć remont. Przy braku środków, można rozważyć częściowo wykonanie go samodzielnie oraz rozłożenie etapów w czasie.

W przypadku nieruchomości mieszkalnej bardzo dużą rolę odgrywa wrażenie, jakie ona robi. Dlatego zainteresuj się tzw. home stagingiem. Jest to przygotowywanie lokalu mieszkalnego do zdjęć oraz wizyt klientów. Zaczyna się od sprzątania, można też zrobić malowanie ścian, usuwa się stare meble, dodaje nastrojowe elementy, zapewnia się odpowiednie oświetlenie. To wszystko sprawia, że można uzyskać cenę nawet o 10-20% wyższą, niż bez takich przygotowań.

Jeżeli masz na sprzedaż duży dom, a znajduje się on w mieście, rozeznaj się, czy nie będzie korzystniejsze podzielenie go na dwa lokale mieszkalne. To kwestia załatwienia odpowiednich formalności, a czasami przekłada się na kilkadziesiąt procent więcej w portfelu.

Podnoszenie wartości lokalu użytkowego

Tutaj, podobnie jak w przypadku nieruchomości mieszkaniowych. warto rozważyć remont, jeśli lokal jest w kiepskim stanie. Jeżeli jest duży, być może również podzielenie go przyniesie większy zysk. W niektórych przypadkach dobrym rozwiązaniem będzie dostosowanie lokalu pod konkretny typ działalności. Sprawdzi się to głównie w sytuacji, gdy nieruchomość znajduje się w lokalizacji skupiającej określony typ firm.

author

Podobne artykuły