Jakich mieszkań szukają młodzi zakładający rodzinę?

rodzina na łóżku

Pytanie o to, jaki typ mieszkania jest najłatwiej sprzedać, należy uzupełnić o to, do jakiego klienta się zwracamy. Każdy ma inne potrzeby. Zmieniają się one wraz z wiekiem oraz etapem życiowym. Te dwa parametry nie są zawsze tożsame, ponieważ jednak osoba może założyć rodzinę, gdy ma 20 lat, inna – gdy ma 30. Istotne jest jednak to, że etap życiowy determinuje zapotrzebowanie na określony typ mieszkania. Do tego nie na każdym etapie w ogóle występuje zapotrzebowanie na zmianę lokalu. Jednak akurat w przypadku osób zakładających rodzinę, jest to właśnie ten okres w życiu, gdy zazwyczaj dochodzi albo do zakupu pierwszego M, albo do zmiany dotychczasowego na większe.

Z uwagi na powyżej wymienione czynniki, warto wiedzieć, jakich mieszkań szukają młode osoby zakładające rodzinę. Jak już napisaliśmy – ta grupa jest odpowiedzialna za bardzo dużą część popytu na rynku mieszkaniowym. Ich potrzeby zaś są mocno konkretne. Przyjrzymy się im poniżej.

Założenie rodziny to stworzenie związku oraz, bardzo często, zdecydowanie się na pierwsze dziecko. Oznacza to jedno – potrzebę posiadania większej przestrzeni mieszkalnej.

W przypadku par bezdzietnych (a taki model jest ostatnio coraz popularniejszy), wystarczające jest mieszkanie dwupokojowe, czyli w grę wchodzą metraże zaczynające się w okolicach 40 mkw, zaś kończące zazwyczaj powyżej 50 mkw.

Jak już zauważyłeś, piszemy nie tylko o powierzchni, ale też o liczbie pokoi. To bardzo istotne, ponieważ świeżo upieczona para prędzej zdecyduje się na dwupokojowe mieszkanie 40 mkw, niż na 60 mkw z dwoma pokojami. Co prawda olbrzymia przestrzeń dzienna, jaką zapewne ma do zaoferowania ten drugi lokal, to ogromny atut. Jednak jest to też luksus, a jednak większości osób nie stać na zaspokajanie kaprysów i myślą raczej praktycznie. Dlatego priorytetem będzie posiadanie przynajmniej tych dwóch pokoi – pokoju dziennego oraz sypialni.

Według ekspertów z Unii Europejskiej zapotrzebowanie na pomieszczenia w gospodarstwie domowym wygląda następująco:

  • jedno pomieszczenie wspólne (salon / pokój dzienny),
  • jedna sypialnia dla dorosłej pary,
  • jeden pokój dla dwojga dzieci dowolnej płci w wieku do 12 lat,
  • jeden pokój dla dwojga dzieci tej samej płci w wieku powyżej 12 lat,
  • jeden pokój dla każdej dorosłej osoby, nie licząc pary.

Pandemia i lockdowny sprawiły, że pojawiło się też zapotrzebowanie na dodatkowe pomieszczenie do pracy zdalnej. Jednak życie pokazało, iż tak naprawdę jest to luksus, na który nie stać większości osób i pracę wykonuje się raczej z tego samego pokoju, który na noc zamienia się w sypialnię, ew. z pokoju dziennego.

W przypadku par, które planują dziecko lub je mają, najatrakcyjniejsze są mieszkania trzypokojowe. Czyli pokój dzienny, sypialnia rodziców oraz pokój dziecka. Jeśli zdecydują się na kolejne dziecko, to przez pierwsze lata mogą równie dobrze nie zmieniać lokalu – dzieci z powodzeniem mogą mieszkać w jednym pokoju.

Zgodnie z tym, co już napisaliśmy, w przypadku młodych par zakładających rodzinę kluczowa jest liczba pomieszczeń, a nie metraż. Warto pamiętać, że są to osoby zazwyczaj jeszcze na początku kariery zawodowej, więc też nie dysponują zbyt dużymi oszczędnościami i zdolnością kredytową. Dlatego cena mieszkania jest niezwykle ważna i optimum są lokale 60-metrowe. Widać to w ofercie deweloperów, gdzie w nowych inwestycjach większe mieszkania mają właśnie taki metraż.

Co do lokalizacji, to pożądana jest taka w pobliżu rozwiniętej infrastruktury, jednak ze względu na ceny, młode pary często wybierają osiedla peryferyjne. Później rodzi to szereg problemów, związanych z koniecznością ciągłego dojeżdżania. Niestety wiele osób nie jest w stanie przeskoczyć kwestii finansowych.

Sporo par, ze względu na obciążenie pracą i obowiązkami związanymi z dzieckiem, nie chce mieszkania do remontu lub wykończenia. Preferowaną opcją są lokale gotowe do zamieszkania, tak aby po zakupie w ciągu kilku dni można było się już “zainstalować” w nowym gniazdku.

author

Podobne artykuły